دانلود رایگان کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

دسته بندی ها :
دانلود رایگان کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

خلاصه  کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی

نویسنده کتاب اثر مرکب دارن هاردی یکی از سخنرانان انگیزشی بسیار معروف در امریکا است همچنین وی ناشر و دبیر مجلهموفقیت در آمریکا می باشد او یکی از کار آفرینان بزرگ است که با صدها نفر افراد مشهور و موفق مصاحبه کرده است به علاوه دارن هاردی با راه اندازی برنامه های تلویزیون سعی کرده اصول موفقیت رابه گوش بسیار از افراد برساند.
آیا دنبال کسب موفقیت هستید ؟
میخواهید از آنچه که امروز هستید موفق تر شوید
حتی موفق تر از آنچه تابه حال تصور می کردید که امکان دارد؟این کتاب در همین زمینه است
به دست آوردن موفقیتی فراتر از تصور.
اصلا اهمیتی نداردکه چقدر باهوش هستید باید نداشتن تجربه،مهارت،هوش یا توانایی های ذاتی را با تلاش زیاد و سخت کوشی جبران کنید اگر رقیب شما باهوش تر،با استعدادتر،یا با تجربه است فقط لازم است سه یا چهار برابر سخت کوش تر از او باشید تا بتوانید شکست اش دهید.
خیلی ها فریب سادگی اثر مرکب را می خورند و خیلی زود از آن خسته می شوند بعد از هشت روز دویدن دست می کشند چون هنوز هم اضافه وزن دارند یا بعد از شش ماه تمرین یادگیری نواختن پیانو را رها می کنند چون به جز در یک نت ساده هنوز در چیز دیگری مهارت پیدا نکرده اند.
چیزی که آن ها نمی دانند این است که این گام های کوچک و به ظاهر ناچیز که پیوسته و در طول زمان انجام می شوند یک تفاوت بنیادین ایجاد می کنند .مشکل ترین جنبه ی اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از این که بتوانیم نتایج آن را ببینیم مدت زمانی را به طور پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم.
نیاکان ما این موضوع را می دانستند و بنابراین وقت شان را صرف دیدن برنامه های تبلیغاتی تلویزیون نمی کردند همان برنامه هایی که دائم درباره ی مسائلی ازاین دست صحبت می کنند که چگونه در ۳۰روز اندامی خوش فرم داشته باشیم یا این که در شش ماه یک قلمروی املاک و مستغلات برای خودمان ایجاد کنیم.
شرط می بندم که نیاکان شما در طول زندگی شان هر شش روز هفته را با استفاده از مهارت هایی که در جوانی شان آموخته بودند از طلوع تا غروب خورشید کار می کردند آن ها می دانستند که راز موفقیت سخت کوشی ،نظم و عادت های خوب است.
وقتی شیوه ی کار اثر مرکب را فهمیدید دیگر برای راه حل های سریع یا شانسی تلاش نخواهید کرد خودتان را با این باور ها گول نزنید که مثلا یک ورزشکار فوق العاده موفق زندگی اش را صرف هزاران ساعت تمرین های خیلی سخت و منظم نکرده است او برای تمرین کردن صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شود و در حالی که دیگران از تمرین کردن دست می کشند به تمرین مداوم ادامه می دهد او با سختی های محض ،سرخوردگی از شکست ،تنهایی،سخت کوشی و ناامیدی مقابله می کند تا در نهایت به مقام اول می رسد.
مشکل ترین جنبه ی اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از این که بتوانیم نتایج آن را ببینیم مدت زمانی را به طور پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم

فصل دوم کتاب اثر مرکب: انتخاب ها

انتخاب ها می توانند بهترین دوست یا بدترین دشمن مان باشند می توانند ما را به اهداف مان برسانند یا اینکه بفرستندمان به کهکشانی بسیار دور هر چیزی که در زندگی شماست به این دلیل وجود دارد که قبلا در مورد چیزی یک انتخاب کرده اید.
انتخاب ها ریشه ی هر کدام از دستاورد های شماست .هر انتخاب تان رفتاری راشروع می کند که به مرور زمان به یک عادت تبدیل می شود .هرتصمیمی هر چند کوچک و بی اهمیت مسیر زندگی تان را عوض می کند .
تصمیم های به ظاهر ناچیز و بی اهمیت می توانند شما را از مسیر موفقیت کاملا منحرف کنند چون شما متوجه نیستید از اقدام های کوچکی که شما را از مسیرتان دور می کنند غافل می مانید یا در آن غرق می شوید.
اثر مرکب در حال تاثیر گذاری است. اثر مرکب همیشه عمل می کند ولی دراین مورد اثر مرکب علیه شما عمل می کند چون اصلا حواستان به آن نیست . شما صد درصد مسئوولیت زندگی تان را به عهده دارید شما به تنهایی مقابل کارهایی که انجام می دهید و نمی دهید یا نحوه ی واکنش به اتفاقاتی که برایتان رخ می دهند مسئول هستید.
هرتصمیمی هر چند کوچک و بی اهمیت مسیر زندگی تان را عوض می کند
شاید که اعتقاد دارید که بد شانس هستید نکته ی در مورد شانس وجود دارد و آن این است که همه ی ما خوش شانس هستیم اگر سالم هستیم و کمی غذا در یخچال خانه یمان داریم.
جیم ران می گوید :
روز پایان کودکی و شروع بزرگسالی روزی ست که مسئوولیت کل زندگی ات را بر عهده می گیری
از امروز به بعد تصمیم بگیرید که صددرصد مسئوولیت زندگی تان را برعهده بگیرید تمام عذر و بهانه هایتان را نابود کنید این واقعیت را بپذیرید که وقتی مسئوولیت شخصی انتخاب هایتان را برعهده بگیرید از بند انتخاب هایتان رها می شوید.
جنبه ای از زندگیتان را که میخواهید در آن به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید انتخاب کنید:
آیا میخواهید پول بیشتری در حساب بانکی تان داشته باشید ؟
یا رابطه ی بهتر با همسر و فرزندان؟
درذهنتان جایی را مجسم کنید که در آن جنبه از زندگی تان در حال حاضر حضور دارید حالا جایی را مجسم کنید که میخواهید در آن باشید ثروتمندتر،شادتر یا هرچیز دیگر اولین قدم برای تغییر آگاهی ست اگر می خواهید از جایی که هستید به جایی که میخواهید باشید برسید نقطه ی شروع تان باید آگاهی از انتخاب هایی باشد که شما را از هدف مد نظرتان دور می کنند.
باید درباره ی هر انتخابی که امروز می کنید کاملا آگاه شوید تا بتوانید برای حرکت روبه پیشرفت شروع به انتخاب های هوشمندانه تری کنید هرقدمی را که انجام میدهید باید ثبت کنید و فقط کافی است همیشه یک دفترچه یادداشت و یک خودکار به همراه تان داشته باشید.

فصل سوم کتاب اثر مرکب:عادت ها

عادت ها هرچه قدیمی تر باشند بزرگ تر می شوند ریشه هایشان عمیق تر می شود و سخت تر از ریشه بیرون می آیند بعضی از آن ها خیلی بزرگ می شوند و ریشه های خیلی عمیقی پیدا می کنند طوری که حتی جرات نمی کنی از بین بردنشان تلاش کنی.
دیکشنری مریام _وبستر واژه ی عادت را این گونه تعریف کرده است (یک رفتار اکتسابی که تقریبا یا کاملا غیر ارادی شده است )
داستان جالبی وجود دارد درباره ی مردی که به سرعت و چهار نعل با اسب اش می تاخت این طور به نظر می رسید که جای بسیار مهمی می رفت مردی که کنار جاده ایستاده بود فریادزد کجا می روی ؟مرد اسب سوار جواب داد نمی دانم از اسب بپرس
این داستان زندگی خیلی از مردم است آن ها سوار بر اسب عادت هایشان می تازند بدون این که بدانند کجا می روند وقت آن رسیده است که کنترل افسار را به دست بگیرید و زندگی تان را در مسیر رسیدن به جایی قرار دهید که واقعا می خواهید آن جا بروید
آدم های موفق از یک خصیصه ی مشترک برخوردارند همه ی آن ها عادت های خوب دارند البته معنی اش این نیست که عادت های بد نداشته باشند عادت های بد دارند ولی تعدادشان زیاد نیست
ریشه کن کردن عادت های بدی که مثل درخت بلوطی تنومند رشد کرده اند دشوار و پر دردسر خواهد بود برای انجام این کار به چیزی بزرگ تر از حتی با پشتکار ترین اراده ها نیاز خواهید داشت نیروی اراده به تنهایی نمی تواند آن را ریشه کن کند
تصور این که برای تغییر عادت هایتان فقط به اراده احتیاج دارید مثل این است که برای دور نگه داشتن یک خرس خاکستری گرسنه از زنبیل پیک نیک تان یک دستمال سفره روی آن بگذارید برای جنگیدن باخرس عادت های بدتان وسیله ی قدرتمند تری می خواهید
نیروی اراده را فراموش کنید حالا وقت استفاده از نیروی چرای تان است انتخاب های شما فقط زمانی معنی پیدا می کنند که آن ها را به آرزو ها و رویا هایتان ربط دهید عاقلانه ترین و برانگیزانندترین انتخاب ها آن هایی هستند که منطبق بر اهداف خود درونی و ارزش های والای تان باشند
شما باید چیزی را بخواهید که بدانید چرا آن را می خواهید وگرنه خیلی زود تسلیم می شوید نیروی چرای شما همان چیزی ست که باعث می شود بتوانید به کار هایی خسته کننده ،پیش پا افتاده و پر زحمت بچسبید همه ی چگونه ها بی معنی خواهند بود.
اگر چراهای شما به اندازه ی کافی قدرتمند باشند تا وقتی آرزوها و انگیزه هایتان را درست انتخاب نکنید هر راه جدیدی را که برای بهتر کردن زندگی تان جست و جو می کنید رها خواهید کرد اگر نیروی چرای تان -آرزو هایتان -به اندازه ی کافی قدرتمند نباشد و ثبات تعهدتان به اندازه ی کافی قوی نباشد شماهم مثل همان آدم هایی می شوید که اول سال برای سال پیش رو نیت انجام کار خاصی می کنند ولی خیلی زود تسلیم می شوند و بر می گردند به بی خیالی و بی توجهی در انتخاب های بد تعیین و مشخص کردن کامل ارزش های اصلی یکی از مهم ترین قدم ها در هدایت زندگی تان به والاترین چشم انداز هایتان است
اثر مرکب همیشه فعال است و همیشه شما را به جاهایی خواهد برد ولی سوال این است که به کجا؟شما می توانید این نیروی بی پایان را مهار کنید و باعث شوید که شما را به ماورای آرزوهایتان ببرد ولی باید بدانید کجا می خواهید بروید ودر آرزو ی چه اهداف،رویا ها و مقاصدی هستید .
موفق ترین آدم ها دنیا به این دلیل به موفقیت رسیده اند که چشم اندازشان را ترسیم کرده انر شخصی که هدف و انگیزه ای شفاف ،الزام آور ،برانگیزاننده و سوزان دارد حتی کسانی راکه جزو بهترین ها هستند همیشه شکست خواهد داد.
شما فقط چیزهایی را می بینید ،تجربه می کنید و به دست می آورید که در جست و جویشان هستید اگر ندانید دنبال چه هستید مطمئن باشید به آن نمی رسید بیاید آن عادت های بد و تخریب کننده را ریشه کن کنیم و جای شان عادت های جدید و مثبت و سالم بکاریم.

پنج استراتژی برای ریشه کن کردن عادت های بد

۱_کشف محرک ها: که باعث به وجود آمدن عادت های بدتان می شوند را شناسایی کنید
۲_ پاک سازی خانه :ازهرچیزی که عادت های بدتان را فعال می سازد خلاص شوید مثلا اگر میخواهید نوشیدن قهوه را کنار بگذارید قهوه سازتان را جمع کنید و آن کیف پراز قهوه تان را به همسایه خواب آلودتان بدهید
۳_جایگزین کردن:ببینید چه رفتار هایی را می توانید جایگزین یا حذف کنید یا اینکه تغییرشان دهید
۴_آرام شروع کنید :برای رهایی از عادت های بدتان گاهی لازم است آرام شروع کنید
۵_یا بپرید:برای خلاص شدن از عادت های بدتان لازم است یک باره عوض کنید

شش استراتژی برای ایجاد عادت های خوب

۱-خودتان رابرای موفقیت آماده نگه دارید
۲_به اضافه کردن فکر کنید نه کم کردن
۳_کارهای تان را به دیگران بگویید
۴_یک همراه موفقیت پیدا کنید
۵_رقابت و رفاقت
۶_جشن بگیرید
تغییر سخت است چیزی که وجود دارد که ۹۹درصد آدم های شکست خورده و آدم های موفق در آن مشترک هستند همه ی آن ها از انجام دادن کار های مشابه نفرت دارند و تفاوت دراین است که آدم های موفق آن کار ها رابه هرحال انجام می دهند تغییر سخت است به همین خاطر است که مردم عادت های بدشان راعوض نمی کنند و خیلی از آن ها ناکام و ناخوش هستند.

صبور باشید

وقتی با موضوع ریشه کن کردن عادت های بد قدیمی و شروع عادت های جدید سرو کار دارید یادتان باشد صبور باشید اگر بیست ،سی یا چهل سال یا بیش تر صرف تکرار رفتار هایی کرده اید که حالا سعی در تغییرشان دارید باید انتظار داشته باشید مدت زمان طولانی و تلاش زیادی را صرف کنید تا این که نتایج نهایی نمایان شوند.

فصل چهارم کتاب اثر مرکب:تکانش

قانون اول نیوتن را به یاد می آورید که به آن قانون اینرسی هم گفته می شود اجسام ساکن ،تمایل به سکون دارند مگر این که نیرویی خارجی بر آن ها اعمال شود اجسام متحرک تمایل دارند به حرکت شان ادامه دهند مگر این که چیزی مانع تکانش آن ها شود.
ایجاد تکانش راحت نیست ولی به محض این که آن را به وجود آوردید باید مراقب باشید آیا از دوران کودکی تان بازی چرخ و فلک یادتان مانده؟باچند نفر از دوستان تان دور هم جمع می شدید و به سختی چرخ و فلک را می چر خاندید وبعد همان طور که مشغول چرخاندن چرخ و فلک بودید آواز می خواندید.
شروع کار همیشه کند بود و سخت اولین قدم یعنی به حرکت در آوردن چرخ و فلک ساکن همیشه سخت ترین مرحله بود مجبور بودید آن را بکشید و هل دهید چهرتان درهم می رفت وناله و شکایت می کردید و باتمام وجود تلاش می کردید اولش به نظر می رسید که این طوری موفق نمی شوید در نهایت پس از تلاش زیاد و طولانی موفق می شدید به آن کمی سرعت دهید و همراهش بدوید شما با برداشتن یک قدم کوچک و انجام یک عمل در هر زمان شروع می کنید و پیشرفت تان آرام و آهسته است اما به محض این که عادت تازه شکل گرفته تان شروع به تاثیر گذاری کرد تکانش بزرگ هم به شما ملحق می شود و موفقیت و نتایج تان به سرعت مرکب می شوند.
آیا تا به حال شگفت زده نشده اید که چرا افراد موفق به موفقیت های بیشتری میرسند؟ ثروتمندان ،ثروتمند تر می شوند؟ آدم های خوش حال، خوش حال تر؟ و آدم های خوش شانس بیش تر شانس می آورند ؟ آن ها به تکانش دست یافته اند وقتی به تکانش برسید بی وقفه شما را به جلو می برد.

چگونه می توانید تکانش بزرگ رابه زندگی تان فرا خوانید ؟

۱_انتخاب هاو تصمیم های جدید براساس اهداف و ارزش های اصلی تان
۲_به کار بستن آن انتخاب ها از طریق رفتار های مثبت و سازنده
۳_تکرار کافی آن اقدامات و اعمال مثبت برای به وحود آمدن عادت های جدید
۴_تبدیل رویه ها و ریتم های رفتاری به کار های منظم روزانه
۵_ثابت قدم و پایدار ماندن برای یک دوره ی به اندازه کافی و طولانی

قدرت رویه ها:

بعضی از بهترین نیت ها و اهداف ما به این خاطر شکست می خورند که سیستم اجرایی مناسبی برایشان نداریم برای حل این مشکل ،نگرش ها و رفتار های جدید تان باید در رویه های روزانه،هفتگی و ماهانه گنجانده شوند تا باعث تغییراتی واقعی و مثبت شوند یک رویه عملی ست که هرروز حتما انجام اش می دهید طوری که سرانجام مثل مسواک زدن یا بستن کمربند ایمنی آن رابه طور ناخودآگاه انجام دهید هرچه هدف بزرگتر باشد رویه های مان باید سخت تر و شدید تر باشند
برای ایجاد رویه های مفید و موثر اول باید تصمیم بگیرید می خواهید چه رفتار ها و عادت هایی را در خودتان نهادینه کنید
رویه های تان را بررسی کنید اگر کاری که سابق براین به شما انرژی می داد حالا یکسان و خسته کننده شده است یا دیگر نتایج فوق العاده ای به وجود نمی آورد تغییرش دهید.

ریتم رفتاری تان را پیدا کنید

وقتی رفتار های منظم روزانه تان به یک رویه تبدیل شدند باید از توالی آن مراحل برای ایجاد یک ریتم رفتاری استفاده کنید وقتی رفتار های منظم و اقدامات تان رابا ریتم های منظم هفتگی،ماهانه،فصلی و سالانه تطبیق میدهید مثل این است که مقابل خانه تان فرش خوش آمد گویی برای تکانش بزرگ پهن می کنید.

فصل پنجم کتاب اثر مرکب: تاثیرات

امیدوارم تا اینجا متوجه شده باشید که انتخاب هایتان چقدر مهم هستند حتما آن انتخاب هایی که مهم به نظر نمی رسند وقتی مرکب شوند می توانند تاثیر فوق العاده ای روی زندگی تان بگذارند
سه نوع از تاثیرات روی هرشخصی اثر می گذارند
ورودی ها(چیزی که مغزتان را با آن تغذیه می کنید)
ارتباط ها (آدم هایی که وقت تان را با آن ها می گذارانید )
محیط (اطرافتان)

فصل ششم کتاب اثر مرکب:شتاب بخشی

وقتی شرایط عالی باشد همه چیز آسان است هیچ حواس پرتی و مزاحمتی وجود ندارد
فریب ها و وسوسه ها برای رها کردن تلاش تان اغوا کننده نیستند و هیچ چیزی قدم های شمارا سست نمی کند در ضمن این زمانی ست که اغلب آدم ها هم کارشان راخوب انجام می دهند وقتی شرایط سخت است مشکلات پیش می آیند فریب و وسوسه بزرگ است و همان وقتی ست که شما باید شایستگی تان رابرای پیشرفت اثبات کنید همان طور که جیم ران گفته بود:
آرزو نکنید که ای کاش آسان تر بود آرزو کنید که خودتان بهتر بودید

نتیجه گیری از کتاب اثر مرکب:

یادگیری بدون عمل بی فایده است
انگیزش بدون عمل منجر می شود به خود فریبی
با وجود اثر مرکب دیگر در آرزو ی کسب موفقیت نخواهید ماند
اثر مرکب ابزاری است که وقتی با اقدامات مثبت و پایدار ترکیب می شود تفاوتی واقعی و پایدار در زندگی تان به وجود می آورد اجازه دهید این کتاب و فلسفه ی آن راهنمای شما باشد ایده ها و استراتژی های موفقیت موجود در این کتاب را درک کنید و به کار ببندید تا برایتان نتایج واقعی ،ملموس و قابل اندازه گیری ایجاد کنند هر وقت متوجه شدید عادت های بد غیر مهم وبه ظاهر بی ضرر به زندگی شما رخنه کرده اند این کتاب را ورق بزنید.

 اثر مرکب

سلام دوستان عزیز وقتتون بخیر باشه،علی محمدیان هستم با معرفی کتاب این هفته در خدمت شما هستم.
این هفته می خوام یه کتاب خیلی خوب رو بهتون معرفی کنم.کتابی که به شما نشون می ده تک تک حرکاتی که توی روز انجام می دین روی آیندهی شما تاثیر داره.
کتاب اثر مرکب،نوشته ی آقای دارن هارید.
آقای دارن هاردی توی کتاب یک مثال خیلی واضح رو توضیح میده.
مثالی از سه دوست،که این سه تا دوست تازه با هم همزمان ازدواج کردند.درآمد متوسطی دارند،سرکارمی رند و کار خوبی دارند.

یکی از دوستا به پیاده روی علاقه داره و اضافه وزنی هم داره.تصمیم می گیره وزن خودش رو کم کنه،تصمیم می گیره روزی به اندازه ی یک شکلات کمتر غذا مصرف کنه و تصمیم میگیره نوشابه رو هم از رژیم غذاییش حذف بکنه.

دوست دیگه تصمیم می گیره یه تلویزیون بزرگ بخره برای خونه اش و بشینه برنامه های آشپزی رو نگاه کنه چون به آشپزی علاقه داره،آشپزی و شیرینی پزی و فقط هر سری که این دوست شیرینی درست می کنه برای خودش و برای بقیه ،یه خورده بیشتر از بقیه شیرینی می خوره.
دوست سوم هم کاری نمی کنه و به روال عادی زندگی خودش ادامه می ده.آقای دارن هاردی بررسی می کنه بعد از گذشت ۳۰ ماه فرد اول حدودا ۱۵ کیلوگرم وزن کم کرده،با کم کردن فقط یک شکلات از رژیم غذاییش.

فرد دوم ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه کرده
و فرد سوم هم وزن عادی خودش رو داره .اختلاف وزن فرد اول و دوم الان ۳۰ کیلوگرم هست،فقط با خوردن یک شکلات یا نخوردن همون شکلات.

دوستان تمام حرکاتی که ما توی زندگی مون انجام می دیم توی آینده ی ما اثر داره.کتاب اثر مرکب به ما واضح توضیح می ده که اگر می خوایم سیگار رو ترک کنیم،اگر میخوایم کسب و کار شخصی خودمون رو راه بندازیم باید کم کم با قدم هایی مداوم و مستمر بریم به سمت رسیدن به اهدافمون .

مطالب مرتبط

نظرات شما

X